De ce un nou locaș de închinare?

• Deasupra oricăror nevoi este călăuzirea Domnului și descoperirile date de Duhul Sfânt în decursul timpului. Ne-am rugat, am postit și am simțit că a venit timpul să trecem la acțiune.
  • Clădirea actuală este inadecvată, în ciuda renovărilor făcute în decursul timpului, și nu se pot face mari îmbunătățiri.
  • Sălile destinate copiilor sunt răcoroase și umede, fiind greu de menținut un climat propice activităților de orice fel.
  • Nu avem unde să ne extindem. De exemplu nu avem unde să facem o cameră ”mama și copilul”. S-a discutat cu vecinii în vedere cumpărării de teren adiacent, dar nicio discuție nu s-a putut concretiza.
  • Clădirea bisericii nu poate fi nici refăcuta din temelii printre motive fiind și gradul de ocupare, care deja este mai mare în raport cu normele actuale.
  • Spațiile de parcare sunt insuficiente și neamenajate (deși în decursul timpului noi am făcut repetate demersuri la primărie pentru amenajarea unora). Din acest motiv deranjăm mulți vecini.
  • Locația actuală este oarecum dosită, departe de centrele populate ale orașului. Biserica trebuie să fie între oameni.
  • Diversele acțiuni sociale desfășurate în trecut, au fost drastic limitate de lipsa condițiilor.