Situația la zi

Raportul prezentat mai jos, redă succint o parte din acțiunile noastre legate de un construcția unui nou locaș de închinare și are ca scop informarea celor care vor să ne ajute în rugăciune și / sau financiar. (A se citi de jos în sus.)

decembrie 2015 – prin harul lui Dumnezeu reușim să achităm toată suma restantă. Slavă Domnului! Poziția celor trei parcele se află aici: https://goo.gl/maps/bcV5zRmQXtR2 .

octombrie 2015 – semnăm actele de cumpărare pentru cele trei parcele. Nu avem toți banii, dar obținem o îngăduință la plată. Din nou se fac apeluri la dărnicia jertfitoare a membrilor bisericii. Avem de strâns 20 de mii de euro, în trei luni. Nu va fi simplu, dar avem nădejde în Dumnezeu. Nu am vrea pentru partea asta să apelăm în afara bisericii.

septembrie 2015 – fructele rugăciunii și ale căutării încep să se coacă. Reușim să găsim trei parcele alăturate, bine plasate ale căror proprietari sunt dispuși să vândă la prețuri rezonabile. Cădem la înțelegere cu ei. Slavă Domnului!

iulie-august 2015 – continuăm să ne rugăm, continuăm să căutăm. Analizăm diverse locații încercând să negociem cu proprietarii unora dintre ele. Așteptăm răspunsuri și cel mai mult așteptăm călăuzirea lui Dumnezeu.

iunie 2015 (început de lună) – Așteptăm și iar așteptăm, nu ni se mai răspunde la telefon… După un timp totul devine clar: locația s-a vândut celorlalți. Cu un sentiment de tristețe, mulțumim Domnului. Deasupra tuturor lucrurilor este El. Nu ne pierdem nădejdea și nu ne oprim din căutat. Nici israeliții nu fost duși în Canaan pe drumul cel mai scurt. Avem încredere în Dumnezeu – nu a fost decât un popas în pustia așteptării.

mai 2015 (prima jumătate) – Amânări și iar amânări, așteptăm… Pare ca și când vânzătorul ar fi uitat de noi. Organizăm o săptămână de rugăciune, dar nu se aude nimic. Marți, după săptămâna de rugăciune, facem o rugăciune fierbinte și cu credință. Și marți seara…, primim un răspuns pozitiv. Dumnezeu este mare! Se prezintă înțelegerea în fața bisericii și deși suma este foarte mare, votul trece fără probleme. Tineri și vârstnici se angajează să dăruiască jertfitor pentru viitoarea locație. Slavă Domnului!

aprilie 2015 – Se redeschide ușa pentru clădirea l-a care ni s-a refuzat oferta. Celălalt client încă nu a cumpărat și are unele dificultăți. Facem o nouă ofertă (asemănătoare primei). Așteptăm un răspuns. Îl așteptăm cu rugăciune.

februarie-martie 2015 – Facem diverse cereri către primărie pentru identificarea unui teren de construcție.

ianuarie 2015 – Ne hotărâm să strângem și mai intens bani. Am motivat și încurajat fiecare membru să dăruiască peste ”partea Domnului” un procent de 5% din venituri – doar pentru construcție.

ianuarie 2015 – Suntem refuzați. Un alt client le oferă cât au cerut vânzătorii. Totul pare să cadă. O parte dintre noi mai păstrează un licăr de nădejde.

decembrie 2014 (pe la sfârșit) – Primim curajul să ne interesăm de o clădire situată într-o locație centrală și foarte aproape de stațiile de autobuz, cu teren suficient pentru tot ce avem nevoie acum și în viitor. Se cere mult. Noi ofertăm după cum speram că vom putea plăti.

decembrie 2014 (pe la început) – Entuziasmul nostru scade și avem tot mai multe îndoieli. Faptul ca terenul este situat departe de ruta autobuzului și faptul că avem mari restricții impuse de trecerea unor linii de înaltă tensiune (110KV), faptul că actele ar fi costat și ar fi durat (ne trebuia un PUZ zonal pentru trecerea în intravilan) și faptul ca utilitățile sunt la mare depărtare, ne determină să mai căutăm fața Domnului pentru călăuzire.

octombrie-noiembrie 2014 – Avem o ofertă avantajoasă de cumpărare a unui teren situat în apropierea zonei locuite, dar în extravilan și în zonă industrială. Ne entuziasmăm, ne socotim. Depunem actele pentru un certificat de urbanism de informare și ne adresăm diverselor instituții cu privire la posibilitatea de a construi și de a avea utilitățile necesare.

septembrie 2014 – Începem să strângem bani pentru construcție. Fiecare dă după cum simte.

septembrie-octombrie 2014 – Simțămintele puse de Domnul în inima noastre, răspunsurile arhitectului și încercările eșuate de cumpărare a unor părți din curțile vecinilor ne călăuzesc către căutarea unei alte locații.

septembrie 2014 – Demarăm o amplă acțiune de căutare a feței Domnului, cu întrebarea: aici sau în altă parte?

iulie-august 2014 – Facem demersuri la primărie (la Arhitectul Șef) pentru a ne spune în ce condiții putem modifica actuala clădire.

iunie-iulie 2014 – Suntem cercetați de Domnul cu privire la starea clădirii în care ne desfășurăm activitatea. Începem să ne rugăm pe această temă.